EUROVOĽBY 2019 A KOHO BUDEM KRÚŽKOVAŤ

Autor: Matej Galo | 8.4.2019 o 21:39 | (upravené 8.4.2019 o 23:21) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1026x

Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia a budú ďalšou výzvou aj pre slovenských občanov. Hlasovanie sa uskutoční 25. mája.

Dva vážne problémy, ktoré ohrozujú stabilitu aj na Slovensku

EÚ čelí momentálne vážnejším problémom, ako sú napríklad BREXIT alebo zvyšovanie antieurópskych nálad, ktoré sú väčšinou založené na konšpiráciách a klamstvách. Aj preto môžu mať tieto voľby nádych akejsi skúšky stability v rámci celého 68-ročného projektu Európskej únie. Antieurópske nálady vytvárajú zoskupenia, ktoré majú veľké šance v nadchádzajúcich voľbách, a ich samoľúbosť môže mať negatívne dopady aj na Slovensko a jeho občanov. Napriek všetkému, čo nám dnes EÚ poskytuje, mám pocit, že tieto špecifické zoskupenia sa majú až príliš dlho dobre. Nehrozí im vojenský konflikt, ktorý samozrejme nikdy nezažili, zabúdajú na slobodu pohybu v rámci celého územia EÚ, na voľný trh bez ciel, slobodné právo pracovať a žiť v akejkoľvek členskej krajine, či získavanie príspevkov na štúdiá, čerpanie eurofondov a mnoho ďalšieho. Áno, výhody im nevadia.

Potenciálne dopady lacného a jednoduchého populizmu

Smutným, ale pravdivým faktom je, že ak sa do EÚ Parlamentu dostanú ďalší populisti, fašisti a iní euroskeptici, tieto pozitíva môžu byť priamo ohrozené alebo dokonca zničené.

Ukrajina, ako neutrálny štát, môže byť explicitným príkladom. Ďalej, čo by taká Ukrajina dala za členstvo v EÚ a v NATO. Určite by sa tým vyhla vojnovému konfliktu s Ruskom, pri ktorom zahynulo už veľké množstvo ľudí. Približne 3 300 obetí boli civilisti, zhruba 4 000 vojakov bolo ukrajinských a 5 500 ozbrojených síl podporovaných Ruskom. Ďalších 27 000 až 30 000 ľudí bolo zranených. Tu musím upozorniť, že aj vďaka EÚ a NATO nič podobné našej krajine nehrozí.

Presadzujem zdravé a triezve uvažovanie

Priznávam, že nesúhlasím vždy so všetkým, s čím EÚ lídri prídu, ale stavať sa k celému zväzku vo forme oddeľovania a rozdeľovania nepomôže nikomu a ničomu. Iba a výlučne len zopár chamtivcom, ktorí sú hladní po sile a moci za každú cenu, s klamnou predstavou o sebestačnosti. Skutočnosť je však taká, že myslenie tohto typu znamená izoláciu a pokles životnej úrovne. Inak by Slovensko muselo ležať na ložiskách ropy, zlata a podobe. Áno, vtedy by sme mohli uvažovať o sebestačnosti v 21. storočí. Ľudia by mali takisto pamätať na to, že na zložité problémy nikdy neexistovalo jednoduché riešenie. Inými slovami, partikulárna forma populizmu.

Fakty o EÚ a prečo by sme mali ísť k voľbám

EP rozhoduje o ročnom pláne výdavkov vo výške 140 miliárd EUR, európskych právnych predpisoch, bankových bonusoch, tokoch elektriny až po emisie automobilov a elektronické cigarety. Má právo veta nad obchodnými dohodami EÚ a bude mať aj právo schváliť alebo odmietnuť dohodu ponúknutú Spojeným kráľovstvom. Prijíma aj uznesenia a organizuje vypočutia o otázkach verejného záujmu. Aj keď tento orgán nemá v tradičných otázkach zahraničnej politiky významnú úlohu, pôsobí aj ako barometer verejnej mienky v Európe a môže agitovať za konanie Komisie a národných vlád vo vonkajších aj domácich záležitostiach. Aj preto je neskutočne dôležité, komu chceme dať mandát na rozhodovanie o týchto kľúčových elementoch so zreteľom na naše zastúpenie.

V súvislosti so spomenutými bodmi je dôležité zamerať sa na to, čo je najdôležitejšie pre občanov na Slovensku. Aj preto sú tieto voľby veľmi dôležité a ešte dôležitejšie je ísť voliť. Iba tak zabránime, aby sa dostali k moci už spomenutí skeptici, ktorých konanie vytvára izoláciu.

Čo je pre mňa podstatné pri výbere kandidáta?

Na Slovensku máme kandidátov rôzneho charakteru. Takisto sa medzi nimi nachádzajú euroskeptici, ale, žiaľbohu, aj fašisti. Nechcem nikomu kázať, koho treba voliť, ale chcel by som zdôrazniť, že je potrebné ísť voliť. Moja osobná voľba bude založená na odbornosti, ktorou kandidáti disponujú. V prvom rade to musí byť kandidát, ktorý má skúsenosti so zahraničnou politikou a zároveň sa rozumie aj niektorým zo slovenských sektorov. Osobne som mal tú možnosť kandidovať do EÚ parlamentu za konkrétnu stranu, odmietol som. Odmietol som, pretože si zakladám hlavne na odbornosti a v tomto prípade budem radšej krúžkovať viac skúseného. 

Koho zvažujem krúžkovať?

Už dlhšie sledujem Vladimíra Bilčíka, ktorý sa špecializuje a je expertom na zahraničnú politiku. Má rozumné a triezve plány, čistý štít, je expertom na zahraničnú politiku a chce zastupovať jeden z najhlavnejších sektorov na Slovensku, školstvo.

O faktoch, prečo zvažujem krúžkovať Vladimíra Bilčíka vo voľbách do EÚ parlamentu, sa s vami podelím v budúcom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?