reklama

Nenormálne dane a šafárenie smeráckych vlád ničia podnikateľov aj zamestnancov

Článok si treba prečítať až do konca a zamyslieť sa nad tým, čo nám tu do teraz vládlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je momentálna situácia podnikateľského prostredia pozitívna? Neplatíme zbytočne príliš veľa daní?

Som presvedčený, že nastal čas na zmeny. Slovensko potrebuje hĺbkovú zmenu v oblasti daní a podnikateľského prostredia. Na mysli mám odbremenenie konkrétnych prvkov, ktoré zabraňujú rýchlejšiemu rastu životnej úrovne a teda aj lepšiemu životu samotných občanov na Slovensku, ako aj posilnenie prvkov, ktoré sú dnešnou vládou zanedbávané.

Začnem daňami. Daňové výhody sú prospešné vo viacerých smeroch v súvislosti so zlepšovaním hospodárstva a udržiavania odstupu najmä od recesie. Recesia nám momentálne nehrozí, ale je viac ako rozumné mať rezervy a byť pripravení aj na taký scenár. Môžeme si pripomenúť, ako silné Nemecko v roku 2018 recesii uniklo len o vlások. Smerácke vlády sa na rezervy vykašlali a prípadná recesia by obyčajných ľudí zlikvidovala. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Recesia je pojem, ktorý v akejkoľvek krajine môže predstavovať ťažké ekonomické výzvy pre štát a vyžaduje čo najrozumnejšie riešenia. V prípade recesie trpí vždy podnikateľské prostredie a to má následný efekt na občanov, pretože občania sú spotrebitelia. Na to, aby vláda robila rozumné rozhodnutia netreba čakať až do recesie a rozumné riešenia treba implementovať a udržiavať v neustálom cykle. Dnešná slovenská vláda robí presný opak. Rozhadzuje, nemyslí na rezervy a čaká do vtedy, až bude zle. Ako nezodpovedný spratkovia. 

Na budovanie hospodárskej sily treba čo najlepšie metódy. Existujú rôzne spôsoby, ako hospodáriť rozumnejšie v porovnaní s tým, čo posledné smerácke vlády predvádzajú. Tieto riešenia sa týkajú schopnosti daňových zmien s cieľom stáleho zvyšovania hospodárskeho rastu. Je to jeden zo spôsobov, ktorý môže ochrániť Slovensko od zlých časov a dopriať ľuďom viac v peňaženkách. Smer robí presný opak. Všetkých postupne zdaňuje viac a viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Daňové úniky, zlé podnikateľské prostredie a nulové úspory sú výsledkom neodborného, alebo lajdáckeho prístupu slovenskej vlády k podnikateľskému sektoru, čo znamená nezodpovedný prístup k vlastnej ekonomike, teda k vlastným občanom. Na Slovensku sa za posledných dvanásť rokov darilo hlavne podnikateľom blízkym Smeru. Áno, oni zarobili počas smeráckych vlád rozprávkové peniaze. Nazvem to slovom hnus, ktorý sa musí zmeniť.

Ale čo ostatní podnikatelia a obyčajní ľudia? Náš systém je nastavený v režime vysokého zdanenia nielen podnikov, ale aj pracovnej sily. A to sa smeráci udierajú do hrude, ako gorila, že obyčajným ľuďom pomáhajú. V tomto prípade je opak pravda. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ existuje problém v konkrétnych oblastiach v súvislosti s nedostatkom pracovnej sily, nižšie dane poskytujú riešenie aj na tento problém. Ľudia sú pri nižších daniach ochotní vziať aj menej platenú prácu. Ako som už spomenul, dnešná vláda nemá žiadny rezervný plán pre potenciálny prípad horších časov, alebo recesie. Som pevne presvedčený, že myslieť do budúcnosti a mať rezervy je výsledok zdravého rozumu. Fico a jeho skorumpované vlády zdravý rozum nepoužívali, koncentrovali sa iba na vlastné zisky a moc. Fakt, že dnešná vláda nemá žiadne rezervy beriem, ako veľmi nezodpovedné hospodárenie a výsmech samotným ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z uhľa pohľadu do dlhodobej budúcnosti a pripravenosti na horšie časi sú potrebné rezervy, tam niet o čom diskutovať. Mať stabilné rezervy sú najlepší spôsob, aby sa v prípade recesie ľudia a podniky vedeli dostať do normálu a dokázali zvýšiť prevádzkovú činnosť. Zásadne odmietam šafárenie a masívne rozhadzovanie štátnych financií. Ďalej si myslím, že Slovensko by dnes recesiu veľmi ťažko zvládalo.

Výhodou, ktorú daňové zníženie predstavuje je zvýšenie efektívnosti v súkromných podnikoch. Investorom poskytuje príležitosť na vkladanie peňazí do projektov, pretože týmto odbremenením následne nespôsobuje toľko nákladov na prevádzkovanie investícií. Zníženie daní tiež znižuje riziko daňových podvodov, čím Slovensko dlhé roky trpí. Menej daní znamená vyššie zisky, vyššie výplaty, čo následne znamená nárast spotrebiteľov v oblasti spotreby produktov a služieb.

Zníženie daní sa dokáže pozitívne odzrkadliť aj v úsporách firiem, čo je ďaľšia metóda do dlhodobej budúcnosti v prípade horších časov, alebo recesie. Takisto to zabráni možnosti, aby sa väčšie firmy zmenili na formu oligopolov, prípadne monopolov, ktoré sú škodlivé pre hospodárstvo, ako jeden celok. Zníženie daní je nevyhnutným krokom na posilnenie pružnosti, ktorá existuje v podnikoch, ktoré sa snažia dosiahnuť zisk zo svojich investícií. Iba na základe zisku z investícií podnikov môže existovať zamestnanosť. Bez ziskov podniky nemôžu existovať, čiže ani zamestnávať. Zníženie daní, odvodov a regulácií dokáže podporiť všetky formy obchodných aktivít. Čiže znovu, udržiavanie až zvyšovanie zamestnanosti a konkurencie schopnosti, čo má za následok dopyt po pracovnej sile. Dopyt po pracovnej sile má následne efekt zvyšovania ceny pracovnej sily, inými slovami - zvyšovanie mzdy. Je to poskytnutie predvídateľného podnikateľského prostredia pre investorov, pre podniky a spotrebiteľov, ktorí sú najdôležitejšími aktérmi v ekonomike. Investori a firmy sú ochotní vstúpiť na trh iba vtedy, keď vedia, že môžu očakávať zisky z dlhodobého hľadiska. Podnikateľské prostredie preto musí poskytovať také spektrum, ktoré umožní firmám a investorom predpovedať pozitívnu budúcnosť.

Vykonávaním iných stratégií, ako je napríklad nútenie firiem rozdávať a následne nechávať konkrétny sektor zarábať zo svojho zisku je umelo vytvorená a neudržateľná forma ekonomiky. Explicitným príkladom sú poukazy, ktoré vyšli z dielne SNS. Jednému dajú a druhému zoberú. Táto forma politiky je znásilňovanie firiem a ľudského faktoru v rozhodovaní o svojom živote. Pri takýchto krokoch sa dostáva ekonomika do nestabilného stavu a spôsobuje nepredvídateľnosť do dlhodobej budúcnosti. Riešenie, ako sú poukazy kapitána Danka je ekonomická úroveň žiaka siedmej triedy základnej školy. Áno, aj siedmaci ZŠ by prišli s lepším návrhom, ako Andrej Danko.

Naopak, zníženie daní, odvodov a regulácií predstavuje stratégiu, ktorá posilňuje zvyšovanie počtu podnikov. Vyšší počet podnikov má efekt zvyšovania dopytu po pracovnej sile, čo následne spôsobuje boj o zamestnanca. Boj o zamestnanca následne znamená organické zvyšovanie mzdy. Znamená to, že ak chce firma získať zamestnanca, musí mu ponúknuť vyššie ohodnotenie ako konkurent. To má následne efekt na dlhodobú stabilitu a ekonomiku, plus budúcnosť firiem sa stáva predvídateľná. Potom si obyčajní ľudia môžu dovoliť dovolenky aj bez kapitánových poukazov.

Veľmi potrebné prvky, ktoré treba odbremeniť sú napríklad zrušenie dane z poistenia, bankového odvodu, zrušenie daní z dividend, z motorových vozidiel, zrušenie registračných poplatkov a mnoho viac.

Pokiaľ tu bude vládnuť smer v pozadí s Róbertom Ficom, dane sa vždy budú rozširovať a onedlho budú ľudia platiť daň naozaj aj za vzduch. Potom, ako zaplatíte daň za vzduch vám povedia, že máte niečo iné zadarmo. 

Zmeňme to.

Matej Galo

Matej Galo

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  418x

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu